Domyzwnetrzem.pl 

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Kiedy warto pomalować dach?

ByRedakcja

kwi 22, 2022
dach

Dach od niepamiętnych już czasów stanowi najważniejszą wizytówkę domu. To właśnie on determinuje o tym, jak on wygląda i jak się prezentuje. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że dachy domów nie mają łatwego życia. Są one bowiem narażone na działanie całego szeregu czynników atmosferycznych, które mają na nie niezwykle niekorzystny wpływ. Silne promienie słoneczne, ptasie odchody czy gnijące po jesieni liście mogą znacznie wpłynąć na estetykę dachu i sprawić, że zamiast ozdoby, stanie się on jednym z największych mankamentów domu. Wobec tego kiedy i dlaczego warto rozważyć malowanie dachów?

Kiedy warto rozważyć malowanie dachu?

Festal – Malowanie dachów to świetna oferta dla każdego, kto chce, by jego dach na nowo prezentował się w jak najlepszej formie. Nie da się ukryć bowiem, że dach jest swoistą wizytówką domu. To właśnie dachy sprawiają, że cały budynek prezentuje się odpowiednio i estetycznie. Niemniej jednak kiedy warto rozważyć pomalowanie dachu? Otóż w pierwszej kolejności warto pomalować dach w momencie, kiedy dachówka wyblakła od słońca lub schodzi z niej powłoka lakiernicza. To właśnie wtedy dach najbardziej cierpi pod względem estetycznym, a z roku na rok jego wygląd będzie się skutecznie pogarszał. Co więcej gnijące liście i zalegająca woda również wpływa na jego wygląd niezwykle destrukcyjnie. Zauważając więc, że dachówka nie zachwyca, warto rozważyć jej pomalowanie.

Malowanie dachów sposobem na jego odświeżenie

Nie da się ukryć, że zwykle chcemy by dach i elewacja tworzyła jednolitą i spójną kompozycję. Tylko i wyłącznie wtedy, cała bryła będzie prezentowała się zachwycająco. Niemniej jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że każdy kolor dachu może się kiedyś znudzić lub po prostu będzie wymagał odświeżenia. Wówczas zamiast wymieniać całe poszycie dachowe, można zdecydować się na szybkie i skuteczne malowanie dachu. W taki sposób w dosłownie kilka godzin zyska on świeży i nienaganny wygląd.

Jak wykonuje się malowanie dachów?

Malowanie dachów nie należy do najbardziej skomplikowanych czynności. W pierwszej kolejności jednak specjaliści dobierają technikę malowania dachów, która w tym konkretnym przypadku po prostu sprawdzi się najlepiej. Zwykle wybiera się formę malowania natryskowego, gdyż jest ona najszybsza i najskuteczniejsza. Kolejno wykonuje się malowanie, nakładając najczęściej dwie lub nawet i trzy warstwy w zależności od potrzeb. Na samym końcu dach zabezpiecza się dodatkowo powłoką lakierniczą odporną na promienie UV, by odświeżony dach jak najdłużej zachwycał nasze oczy.