Domyzwnetrzem.pl 

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Z czego budować dom i gdzie kupować materiały budowlane?

ByRedakcja

paź 21, 2021
materiały budowlane

Budowa domu nie jest łatwym projektem. Aby go pomyślnie zrealizować, należy nie tylko zatroszczyć się o pozyskanie niezbędnych środków pieniężnych, ale także zadbać o zakup właściwych materiałów budowlanych w odpowiednim miejscu.

Jakie materiały do budowy domu jednorodzinnego?

Jeśli chodzi o materiały budowlane niezbędne do budowy domu jednorodzinnego, to należy zadbać przede wszystkim o takie surowce jak:

  1. beton,
  2. ceramika (w tym również ceramika poryzowana),
  3. płyty warstwowe,
  4. silikaty,
  5. drewno

Do budowy jakich elementów należy wykorzystać poszczególne materiały? Ważny jest przede wszystkim beton. Dzięki niemu możliwe stworzenie takich ścian zewnętrznych, które będą wytrzymałe. Obecnie wyróżnia się liczne rodzaje betonu, w tym między innymi beton lekki, komórkowy, polimerowy oraz żużlobeton (są to rodzaje surowca często wykorzystywane podczas budowy domów).

Podczas budowy istotna jest także ceramika. Choć powszechnie jest ona kojarzona np. z zastawą kuchenną, to w rzeczywistości ceramika jest stosowana do tworzenia wewnętrznych elementów konstrukcyjnych domu (np. ścian działowych, piwnicznych czy fundamentowych).

Płyty warstwowe są powszechnie znane jako ściany działowe. Nie jest to wprawdzie materiał sensu stricte, ale warto umieścić go w tym zestawieniu – jest to element często wykorzystywany podczas dzielenia dużych pomieszczeń w domu jednorodzinnym. Zasadniczo przyjmuje się, że są trzy rodzaje płyt: styropianowe (jest to najtańsze rozwiązanie), z rdzeniem wykonanym z wełny mineralnej (zastosowanie głównie w obiektach przemysłowych, nie domach jednorodzinnych) oraz płyty typu PIR (mają one bardzo dobre właściwości termiczne.

Silikaty to kolejne cenne rozwiązania służące do konstrukcji ścian. Ich ważną zaletą jest stosunkowo niski koszt. Podobnie jak odpowiedniki wykonane z ceramiki, ściany silikatowe także mogą zostać ocieplone.

Elementem last but not last jest drewno. Podczas budowy domów jednorodzinnych jest ono wykorzystywane np. do konstrukcji bali – obiekt ten nie tylko wzmacnia całą konstrukcję; ma on także charakter ozdobny, dlatego element ten stosują miłośnicy tradycyjnych rozwiązań. Najczęściej spotyka się bale wykonane z drewna sosnowego, jodłowego oraz świerkowego.

Gdzie można kupić dobrej jakości materiały budowlane?

Obecnie na rynku działa wiele hurtowni oferujących materiały budowlane. Ponieważ jednak ich zakup wiąże się ze znacznym wydatkiem finansowym, a zakupione elementy powinny służyć Ci przez lata, konieczne jest, by wybór konkretnego dostawcy został gruntownie przemyślany.

Jednym ze sposobów jest powierzenie zakupu materiałów budowlanych firmie, której zleca się budowę domu. Niestety, nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie. Nie powinno się go stosować w sytuacji, gdy po raz pierwszy mamy do czynienia z danym wykonawcą. To właśnie dlatego, jeśli zdecydujesz się na taki wariant, powinieneś skrupulatnie kontrolować wszelkie wydatki firmy budowlanej z tego tytułu.

Innym sposobem jest zakup materiałów w hurtowni budowlanej. Tego typu sklepy znajdują się właściwie w każdym większym mieście. Takie rozwiązanie dają nam pełną kontrolę podczas zakupów, z drugiej jednak strony jest to działanie dość czasochłonne. Co więcej, jeśli w danej miejscowości działa tylko jeden sprzedawca, może on sztucznie zawyżać ceny. W takiej sytuacji warto przed zakupem przejrzeć oferty internetowych sklepów z materiałami budowlanymi. Taka metoda działania daje dostęp do sprzedawców materiałów budowlanych z całej Polski. Tak szeroki wybór z pewnością pozwoli na znalezienie oferty atrakcyjnej zarówno pod kątem finansowym, jak i jakości materiałów.