Chyba wszyscy lubimy się wyręczać innymi osobami. Nawet jeśli czujemy, że tak naprawdę moglibyśmy zająć się czymś sami, mimo wszystko wolimy różne prace oddelegowywać, aby nie tracić na nie czasu lub by niepotrzebnie się nie męczyć. Podobnie postępujemy przy projektowaniu i tworzeniu nowego domu.
Architekt tworzy dla nas jego projekt lub modyfikuje go zgodnie z naszymi preferencjami, a później już inny architekt zajmuje się naszym ogrodem, czyli pozostałą częścią posesji. Projektowanie ogrodów nie jest jednak czymś na tyle skomplikowanym i wymagającym, abyśmy sami nie dali sobie z nim rady. Spójrzmy tylko na innych ludzi. Popytajmy nawet swoich sąsiadów, najlepiej tych, których ogrody przypadły nam do gustu, czy korzystali oni z usług architektów krajobrazu, czy może jednak sami wszystko dobierali, sadzili i upiększali. W większości przypadków odpowiedzi nas zaskoczą. Okaże się, że większa część tych osób robiła wszystko zupełnie sama.
Będzie to dla nas spora motywacja do podjęcia się własnoręcznego działania. A nawet w przypadku posiadania znikomej wiedzy na temat projektowania ogrodów, jesteśmy w stanie stworzyć taką przestrzeń, która stanie się dla nas wprost idealnym miejscem do życia i której z tego powodu nigdy nie będziemy chcieli opuszczać. Najpiękniejsze ogrody mają dusze. Czuć w nich po prostu serce osób, które je projektowały.
Nie zawsze są idealne. Projektowanie ogrodów nie powinno zresztą dążyć do takiej schematycznej doskonałości, w której brakuje miejsca na charakterne niuanse i niepowtarzalne detale, mogące mieć większe znaczenie wyłącznie dla samych domowników. Architekt to rzemieślnik. On na pewno przygotuje dla nas piękny projekt ogrodu, jednakże to wcale nie znaczy, że w stworzonym przez niego ogrodzie będziemy czuć się jak u siebie. Teren otaczający dom ma być dla nas komfortowy i wręcz nieco prywatny. A z tego właśnie powodu projektowaniem ogrodów warto zająć się na własną rękę, nawet jeśli jest to trochę trudne.