Domyzwnetrzem.pl 

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Kotły jednofunkcyjne- kiedy warto je wybrać?

ByRedakcja

sty 17, 2022
piec

Problem z wyborem odpowiedniego urządzenia grzewczego do domu lub mieszkania obecnie stał się niezwykle powszechny. W miarę rosnących cen energii elektrycznej, ogrzewanie pomieszczeń z jej wykorzystaniem stało się całkowicie nieopłacalnym rozwiązaniem. Alternatywą stały się więc kotły gazowe, a na rynku obecnie dostępne są modele kondensacyjne oraz jedno- i dwu funkcyjne. Tak więc, kiedy warto postawić na kocioł jednofunkcyjny?

Jednofunkcyjne kotły- kiedy się sprawdzą?

Kotły jednofunkcyjne co prawda zajmują nieco więcej miejsca niż ich dwufunkcyjne odpowiedniki, gdyż muszą one zostać dodatkowo wyposażone w zasobnik do ciepłej wody. Niemniej jednak kotły jednofunkcyjne są wstanie sprawnie obsłużyć zarówno pojedyncze mieszkania, a także domy jednorodzinne i rezydencje o dużej powierzchni. Można więc śmiało powiedzieć, ze te modele kotłów sprawdzą się w przypadku każdego pomieszczenia, a co najważniejsze, jeśli zostanie dobrana ich odpowiednia moc, zapewnią one maksymalnie wysoki komfort ciepła. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie połączenia kotła jednofunkcyjnego nawet z ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikowym, a co więcej sprawdzi się on również niezwykle efektywnie w przypadku układu mieszanego, czyli połączenia dwóch, wspomnianych instalacji grzewczych.

Dom z kilkoma łazienkami a zapewnienie ciepłej wody użytkowej

Wspomniane już zostało, że kotły jednofunkcyjne świetnie poradzą sobie z ogrzewaniem pomieszczeń bez względu na ich powierzchnie, a dodatkowo dokupiony do nich zasobnik, świetnie poradzi sobie z podgrzaniem wody użytkowej. Rozwiązanie to w dalszym ciągu będzie efektywne, nawet w momencie, kiedy w domu znajduje się kilka łazienek, które są od siebie oddalone. Kotły jednofunkcyjne sprawnie podgrzeją odpowiednią ilość wody, nawet jeśli będzie z niej korzystać kilka osób jednocześnie.

Wygoda i komfort sterowania kotłem

Kotły jednofunkcyjne obecnie są wyposażone w nowoczesne regulatory, które zapewniają komfort i wygodę podczas ich użytkowania. Bez większego problemu można więc dopasować pożądaną temperaturę w mieszkaniu, a także dostarczyć ciepłą wodę użytkową. Kotły te można zaprogramować względem pory dnia i nocy. Co najważniejsze jednak rozwiązanie to jest niezwykle ekonomiczne i zadba o to, by zarówno koszty ogrzewania jak i koszty podgrzewania wody, utrzymywały się na możliwie najniższym poziomie. Ogromną zaletą kotłów jednofunkcyjnych jest intuicyjna możliwość sterowania, a także monitorowania poprawności i efektywności ich działania nawet przez Internet.