Domyzwnetrzem.pl 

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Pianobeton – czym jest i gdzie jest stosowany?

ByRedakcja

wrz 6, 2021
pianobeton

Pianobeton często określany jest jako beton komórkowy w płynnej postaci. To innowacyjny materiał budowlany, który posiada bardzo szerokie zastosowanie. Stosowany jest zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym oraz przy wielu pracach inżynieryjnych. Warto zatem wiedzieć nieco więcej na temat tego materiału oraz wiedzieć, gdzie najlepiej jest go stosować.

Czym jest pianobeton?

Pianobeton jest jednym z wielu rodzajów betonu. Jeszcze nie tak dawno stosowany był przede wszystkim przy dużych inwestycjach budowlanych. Dziś jest już inaczej. Materiał ten stosowany jest również przez mniejszych inwestorów, a także przez klientów indywidualnych choćby do budowy domu. Pianobeton powstaje poprzez połączenie piany technicznej z zaprawą, która uzyskana jest cementu portlandzkiego. Dodatkowo w skład pianobetonu wchodzą wypełniacze takie jak piasek, pyły lub popioły lotne. Cechą charakterystyczną pianobetonu jest fakt, iż materiał ten jest ponad trzykrotnie lżejszy od betonu. Dodatkowo cechuje się wysoką izolacyjnością termiczną oraz akustyczną. Jest także materiałem bezpiecznym ponieważ pianobeton jest niepalny.

Zastosowanie pianobetonu

Jak wspomniano, pianobeton ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. W przypadku budowy domów jednorodzinnych często stosowany jest jako podkład pod posadzki. To dzięki wysokiej izolacyjności termicznej. Z tego tez powodu często wykorzystywany jest do budowy tarasów oraz balkonów. Dodatkowo ze względu na swoją izolacyjność akustyczną tworzone są również ściany z pianobetonu. Materiał ten świetnie sprawdza się także jako wypełniacz pustych przestrzeni. Mowa tu choćby o różnego rodzaju kanałach, rurociągach czy zakopanych w ziemi zbiorników. Wszystko dzięki temu, że pianobeton nie ulega wymywaniu. Warto także wspomnieć, iż w budownictwie coraz częściej stosowana jest również płyta fundamentowa z pianobetonu. Jest tak zwłaszcza w przypadku gruntów torfowych, które charakteryzują się wysokim poziomem wód gruntowych.