Domyzwnetrzem.pl 

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Aranżacja kuchni – w jakim kolorze ją stworzyć?

ByRedakcja

wrz 27, 2021
kuchnia

Wybór koloru, jakim wypełnisz swoje nowe pomieszczenie kuchenne, na pewno ułatwi ci dalsze kroki aranżacyjne. Kolorystyka musi być przecież przemyślana i odpowiednio dopasowana. Powinna pasować i do twoich osobistych kolorystycznych preferencji, i do specjalnych wymagań, jakie mają wszystkie pomieszczenia kuchenne.

Akurat te przestrzenie na ogół nie są zbyt duże. Nierzadko stanowią właśnie ten najmniejszy element domu czy mieszkania (zaraz po łazienkach), dlatego domagają się tego, by jakoś je powiększać, a nie dodatkowo przytłaczać ciemnymi ponurymi barwami. Zamiast więc myśleć o czerni, lepiej pójdź w jakiejś jaśniejsze barwy. Niekoniecznie musi to być biel, ale dobrze by jednak było, gdyby kuchnia została wypełniona jaśniejszymi i nieprzytłaczającymi jej odcieniami, zwłaszcza jeśli jest to kuchnia otwarta, którą widać nawet podczas przemieszczania się między innymi pomieszczeniami.

Oczywiście musisz też wziąć pod uwagę to, jak zostały zaprojektowane inne części twojego domostwa. Jeżeli bowiem postawiłeś w nich na rozwiązania minimalistyczne, nawiązujące do stylu skandynawskiego, nie powinieneś teraz nagle stosować w kuchni klasycznych i tradycyjnych połączeń kolorystycznych. Staraj się raczej trzymać jednego obranego stylu. Jeżeli natomiast nie wiesz jeszcze, jaki by to mógł być styl, zatrzymaj się na moment i właśnie nad tym się zastanów, aby ustalić ogólną koncepcję dla swojego projektu kuchni. Ten projekt kuchni powinien zostać dopracowany jeszcze przed momentem, w którym zaczniesz kupować jakiekolwiek rzeczy do tego nowego pomieszczenia. Powinieneś wiedzieć, w jakim kierunku zmierzasz i jaki cel chcesz osiągnąć. W przeciwnym wypadku szybko zaczniesz się w tym wszystkim gubić, a uzyskany efekt aranżacyjny na pewno nie okaże się zadowalający czy chociażby w minimalnym stopniu satysfakcjonujący.

Ogólnie rzecz biorąc, tak jak powiedzieliśmy już sobie wcześniej, do większości kuchni najbardziej będą pasować te jasne i neutralne barwy. Nie musi to być typowa biel, ale różnego rodzaju odmiany beżu są jak najbardziej czymś mocno wskazanym. Możesz też pójść w stronę nieco bardziej surowych i chłodniejszych, ale za to nowocześniejszych barw, szukając tych wpadających delikatnie w szarość czy nawet błękit bądź granat. Aranżacja kuchni może też jak najbardziej łączyć w sobie bardzo różne i kontrastujące ze sobą kolory. Jeżeli bowiem otaczasz ją jasnymi barwami, dobrze by było umieścić na ich tle jakieś mocniejsze akcenty, czyli np. czarne sprzęty AGD albo ciemnobrązowe meble.