Posiadanie i budowa własnego domu, z pewnością są jednym z naszych marzeń. Już sam proces budowy i etapy projektowania poszczególnych pomieszczeń sprawiają, że jesteśmy niezwykle podekscytowani i cieszymy się tym, że niedługo będziemy mogli z całą rodziną wprowadzić się do wnętrza. Niemniej jednak budowa domu musi przebiegać „z głową”, by rzeczywiście wznieść posesję niezwykle przyjazną dla użytkowników i przyjazną również dla środowiska. Warto więc nieco więcej uwagi poświęcić elewacji wentylowanej i dowiedzieć się, czym ona tak w zasadzie jest.
Czym jest elewacja wentylowana?
Przechodząc obok wielu różnych budynków, pierwsze co rzuca nam się w oczy, to właśnie elewacja. Obecnie w budownictwie biurowym, hotelowym czy nawet przemysłowym wykorzystuje się najczęściej elewację wentylowaną. Zarówno można stosować ja w nowoczesnych obiektach jak i w tych, które są remontowane. Elewacje wentylowane to specjalny system ze szczeliną powietrzną, która znajduje się najczęściej pod warstwą termoizolacyjną, a także okładziną. Warto podkreślić, że dla odpowiedniego funkcjonowania fasady wentylowanej trzeba zapewnić odpowiednią powierzchnię przekroju, a także otworów wlotowych, szczególnie w dolnej części budynku. Niezbędne jest także zapewnienie odpowiednich otworów wylotowych, które powinny znajdować się blisko krawędzi dachu.
Jakie są zalety elewacji wentylowanej?
Stosując elewację wentylowaną to przede wszystkim możemy zagwarantować sobie suche ściany, a także właściwe przeniesienie punktu rosy ze ściany właściwej budynku, na powierzchnię izolacji cieplnej. Okazuje się również, że tego typu elewacja wentylowana skutecznie zapobiegnie również zawilgoceniu izolacji. Znacznie zminimalizuje powstawanie grzybów i pleśni na ścianach budynku. Z pewnością taka elewacja wentylowana poprawi również energooszczędność budynku gdyż skutecznie ochroni ona przed nadmiernymi stratami ciepła.
Ocieplenie elewacji wentylowanej
By jeszcze bardziej zwiększyć energooszczędność budynku i zamienić go w prawdziwą cieplną twierdzę, warto również elewację wentylowaną odpowiednio ocieplić. Wentylowana wełna mineralna na elewację jest do tego idealnym materiałem. Nie tylko dzięki niej można zapewnić świetną izolację termiczną, ale także i akustyczną budynku, a co za tym idzie znacznie podniesie się jego wartość na rynku nieruchomości. Jest to również materiał niezwykle łatwy i prosty w montażu, a także ognioodporny, więc stanowi dodatkowe zabezpieczenie budynku. Jego cena nie jest wysoka, więc inwestycja ta nie nadweręży naszego budżetu.